Profesyonel Makyaj

5 dakikada toplantı makyajı... düğün günü makyajı... havuzbaşı makyajı vb gibi pek çok içeriğe ulaşabilirsiniz internette. Uğruna bir çok video çekilen, tekniklerini öğrenebilmek için pek çok dergiyi hatim ettiğimiz, daha kaliteli ve doğal ürünleri bulabillmek için saatlerce gezindiğimiz, uygulamalarını doğru gerçekleştirebilmek adına kurslarına kaydolduğumuz ve biz kadınların neredeyse onsuz yaşayamadığı... makyaj nedir?

Makyaj, bir kadının vazgeçilmezi, cildinin giysisidir. Kimi zaman iyi hissetmek kimi zaman da güzel görünmek için kozmetik ürünler ile yapılan işlemdir. Makyaj yalnızca günlük hayatta tercih edilen bir işlem değil, aynı zamanda profesyoneller için bir sahne giysisidir. Makyajın asıl ortaya çıkış amacı insan vücudunun daha güzel ve estetik görünmesini sağlamaktır. Makyajın sözlük tanımıysa “bir yüzün görünüşünü yüze, gözlere, kaşlara, kirpiklere ve dudaklara sürülen kimi özel maddelerle değiştirme işi”dir. Makyaj yardımcıları olarak tabir ettiğimiz kozmetik ürünleri ise kimisi doğal kimisi sentetik maddelerin bir araya gelmesi ile oluşturulan bileşiklerdir. Vücudun yapısını bozmadan onu güzelleştiren ve çekiciliğini arttırmak için görünümünü değiştiren işlemlerin ve araçların tümü Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kozmetik ürünü olarak kabul edilmektedir.

Makyaj; konseptinize, amacınıza ve ilginize göre değişen bir işlemdir. Her kadın tarafından aynı ölçüde uygulanmaz, özneldir. Kimi kadın için günlük makyaj doğal ve pastel tonlarında yapılan iki veya maksimum üç ürünle tamamlanan bir işlemken kimisi için uzun süren bir rutin ve çarpıcı görünümdür. Makyajda önemli olan hangi ölçüde cildinize uygulamaktan hoşlandığınız, yüzünüzün hangi noktasına dikkat çekmek istediğiniz ve kullanım yeri-amacı ilişkisini tespit etmenizdir. Ürünlerin kombinasyonu, kullanım dozu ve tekniği bu bağlamlarda değişkenlik gösterecektir.Örneğin, işiniz için bir sunum yapacağınız zaman tercih ettiğiniz makyaj ile bir davete katıldığınızda kullanmayı tercih ettiğiniz makyaj arasında uygulama, renk ve yoğunluk açısından farklılıklar olacaktır.

Yeni başlayanlar ya da doğru makyajı bulmaya çalışanlar için makyaj yaparken dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca sıralayabiliriz. Öncelikle makyaj ürünü kişisel bir üründür, paylaşılmamalıdır; özellikle göz ürünlerinin paylaşılması enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bir diğer nokta; ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesi ve kurumuş maskara, kötü kokulu ruj gibi ürünleri bitmese dahi kullanmamasıdır. Uyumadan önce cildinizdeki makyajı tümüyle bir ürün desteğiyle veya cildinizi bol suyla yıkarak temizlemeniz, göz makyajınızla uyumamaya dikkat etmeniz de cilt temizliği için oldukça önemlidir. Malzeme alımında seçici davranmanız ve cildinize uygun içeriklere sahip ürünlerin kullanımını tercih etmeniz cildinizin zarar görmesini de engelleyecektir. Yeni uygulama yapmadan önce ise mutlaka cildinizin ufak bir bölümünde ürünü test etmeniz ürünün size uygunluğunu görmenizi sağlayacaktır.

Ale’s Güzellik Salonu’ndaki güzellik uzmanlarımızdan makyaj ipuçları ve teknikleri üzerine detaylı bilgi alırken doğru makyaj yapımı üzerine gerçekleştirilen uygulamalara da katılabilirsiniz.

Çünkü en büyük kazancımız sizin mutlu hissetmeniz.

 


BulutDanışmanlık whatsapp numarası